Darbdaviai, aukštųjų mokyklų vadovai ir studentai – prieš aukštųjų mokyklų valdymo pokyčius

Seime grįžus prie Mokslo ir studijų įstatymo svarstymo ir dar kartą atnaujinus diskusijas dėl aukštųjų mokyklų valdymo modelio, savo nuomone šiuo klausimu pareiškė ir socialiniai partneriai. 14 organizacijų, atstovaujančių verslą, aukštųjų mokyklų (AM) vadovus, jaunuosius mokslininkus ir studentus pateikė bendrą poziciją, kurioje reiškiamas palaikymas dabar galiojančiam aukštųjų mokyklų valdymo modeliui.

„Lietuva prieš 6 metus žengė pozityvų ir ryžtingą žingsnį, pertvarkant aukštųjų mokyklų valdymo modelį, kuris buvo sukurtas remiantis pažangių valstybių praktika. Šiandien matome įvairių interesų grupių norą ir siūlymus „patobulinti“ šį modelį ir esame sunerimę, jog jie gali grąžinti tas problemas, kurios jau sėkmingai pradėtos spręsti“, – teigė vienas bendros pozicijos iniciatorių, asociacijos „Žinių ekonomikos forumas“ direktorius Arminas Varanauskas.

Bedrame organizacijų rašte Seimo nariams remiamasi ir praeitų metų pabaigoje Europos universitetų asociacijos parengta publikacija, kurioje akcentuojama aukštųjų mokyklų vadovų vaidmens svarba. Atkreipiamas dėmesys, jog įtvirtinus šiuo metu galiojantį aukštųjų mokyklų valdymo modelį buvo aiškiai atskirtos tarybų bei senatų funkcijos, vadovo rinkimus priskiriant būtent tarybų kompetencijai. Šis sprendimas leido sustiprinti ir AM vadovo instituciją.

„Niekas nekvestionuoja senato svarbos ir jo atsakomybės akademiniuose reikaluose, bet tai, jog funkcijos padalintos yra labai gerai. Išorinių narių įtraukimas į AM valdymą sukūrė realias prielaidas kokybinei plėtrai ir mes jau matome to pavyzdžių Lietuvoje. O jei atskirose aukštosiose yra kažkokių problemų, tai nereiškia, kad visas modelis prastas. Reikia tiesiog imti ir tas problemas spręsti, užuot svarsčius siūlymus, kurie grąžintų dešimtmečiu atgal“, – kalbėjo A. Varanauskas.

Bendrą poziciją pasirašė asociacija „INFOBALT“, asociacija „Investors‘ Forum“, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija, Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga, Lietuvos Kolegijų direktorių konferencija, Lietuvos lazerių asociacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija, Lietuvos studentų sąjunga, Lietuvos universitetų rektorių konferencija, Lietuvos verslo konfederacija, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė.

Pozicijos tekstas.