Gyventojai galės spręsti, kaip atsiskaitys gavusieji ES lėšas

Gyventojai kviečiami spręsti, ką įstaigos ir įmonės turėtų atskleisti apie Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų panaudojimą. Siūlomi klausimai bus svarstomi ir įtraukiami į skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ deklaracijas, kurias turi pildyti norintieji prisijungti. Taip siekiama padaryti informaciją apie ES lėšų panaudojimą labiau suprantama ir prieinama.

Neseniai startavusi skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ pagrįsta paprastu veikimu: puslapyje www.jonvabaliai.lt yra pateiktos trys skaidrumo deklaracijos, kurias ES lėšomis finansuojamų projektų vykdytojai savanoriškai pildo sutikdami atskleisti daugiau informacijos. Kuo daugiau deklaracijų užpildoma, tuo daugiau jonvabalių, reiškiančių skaidrumą, projektas gauna.

„Kviečiu gyventojus pasinaudoti šia puikia galimybe ir nuspręsti, kokio skaidrumo jie nori savo kasdieniame gyvenime. Matome, kad gyventojai nori aiškių ir suprantamų veiklos ataskaitų, o Lietuvoje organizacijos pernelyg dažnai atsiskaito sunkiai suprantama biurokratine kalba. Iniciatyvos „Jonvabaliai“ dalyviai siekia tai pakeisti“, – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus direktorius Sergejus Muravjovas.

Skaidrumo deklaracijų kriterijai buvo sukurti „Transparency International“ Lietuvos skyriaus ekspertų, glaudžiai bendradarbiaujant su iniciatyvos steigėjų taryba. Rengiant deklaracijas konsultuotasi su atsakingomis institucijomis: Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Viešųjų pirkimų tarnyba, Valstybės kontrole ir kitomis. Dabar konsultacijos inicijuojamos su šalies gyventojais – gyventojai kviečiami pateikti pastabas, kaip turėtų atsiskaityti gavusieji ES struktūrinių fondų lėšas.

Lietuvos atsakingo verslo asociacijos, tapusios vienu iš iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjų, tarybos narys Liudas Jurkonis teigia, jog skaidrumas neįmanomas be abiejų pusių įsitraukimo. „Skaidrumo bus tiek, kiek jis rūpės kiekvienam iš mūsų. Kad organizacijos pasiryžtų būti atviros yra svarbu, tačiau ne ką mažiau svarbu ir tai, kad gyventojams rūpėtų, kur ir kaip nukeliauja ES investicijos. Kad „Jonvabalių“ deklaracijose pildoma informacija būtų aktuali ir įdomi gyventojams, siūloma jiems patiems spręsti, ką apie projektus turi papasakoti jų vykdytojai“, – teigia L. Jurkonis.

Projektų vykdytojai, pildydami dabartines skaidrumo deklaracijas, turi atskleisti ne tik už kiek ir koks daiktas buvo pirktas, buvo ar ne organizuotas viešas pirkimas, bet ir papasakoti, ar planuodami projektą jie tarėsi su vietos bendruomene, ar turi elgesio, etikos kodeksą, ar su projekto įgyvendinimu dirbantys darbuotojai yra apmokyti antikorupcijos rizikų ar skaidrumo standartų srityje, taip pat ar yra viešai skelbiami įmonės akcininkai, dalininkai, susijusios įmonės ir t. t.

Gyventojai pirmines pastabas kviečiami teikti iki š. m. spalio 10 d. adresu internete http://jonvabaliai.lt/kriteriju/ arba telefonu (8 5) 278 84 91. Tiesa, atsižvelgiant į tai, kad iniciatyva siekia kuo didesnio projektų vykdytojų ir gyventojų įsitraukimo, pasiūlymų dėl pateikiamos informacijos ir iniciatyvos veikimo laukiama visuomet.

Skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjais tapo asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, asociacija „Investors’ Forum“, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija (LAVA), Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

Apie iniciatyvą „Jonvabaliai“

„Jonvabaliai“ – tai savanoriška iniciatyva, skatinanti įmones, įstaigas ar organizacijas pademonstruoti geruosius atsakingo lėšų naudojimo pavyzdžius, siekti didesnio skaidrumo, atsiskaitant už ES lėšomis finansuotus projektus. Iniciatyva taip pat siekiama suteikti galimybę gyventojams daugiau sužinoti apie ES investicijas iš pačių projektų vykdytojų ir paskatinti bendromis pastangomis siekti teigiamų esminių pokyčių skaidrumo srityje. Informaciją projektų vykdytojai gali pateikti, o gyventojai su pateikta informacija susipažinti tinklalapyje www.jonvabaliai.lt. Gyventojai taip pat turi galimybę tinklapyje pakviesti prisijungti prie šios skaidrumo iniciatyvos juos dominančius projektus.

Jonvabaliai simbolizuoja šviesą, skaidrumą ir vidinę energiją. Šie miškų ir pievų gyventojai parodo, kad norint šviesti ir rodyti kelią kitiems nebūtina būti dideliam ar turėti daug resursų. Lygiai taip pat maži ir paprasti žingsneliai veda skaidrumo link.