M. Glodas: Aukštajame moksle vyksta tai, ko seniai laukėme

ŽEF Tarybos pirmininkas M. Glodas

Asociacijos „Žinių ekonomikos forumas“ (ŽEF) Tarybos pirmininkas Mindaugas Glodas išreiškia palaikymą 4 Lietuvos universitetų – VU, KTU, VGTU ir LSMU – iniciatyvai, rodančiai, jog akademinėje bendruomenėje susikaupė kritinė masė suprantančių, kad pokyčiai kokybės link – būtini.

„Žinių ekonomikos forumas jau daugiau nei dešimtmetį kalba apie nepatenkinamą aukštojo mokslo padėtį Lietuvoje. Tarptautinis universitetų konkurencingumas yra menkas, išbarstyti valstybės ištekliai neleidžia į Lietuvą susigrąžinti tėvynainių, baigusių studijas prestižinėse užsienio aukštosiose mokyklose, nekalbant apie tarptautinio lygio mokslininkus. Pertvarka yra būtina ne tik dėl švietimo sistemos savaime, bet taip pat siekiant didinti ir visos valstybės konkurencingumą. Juk modernus, į ateitį orientuotas švietimas yra esminė prielaida stiprinant ekonomiką. Džiaugiuosi, jog akademinėje bendruomenėje atsiranda lyderystė ir siekis spręsti šiuos klausimus“, – teigia M. Glodas.

Asociacijos Tarybos pirmininko nuomone, į Universitetų pažangos konferencijos steigimą deramą dėmesį turėtų atkreipti ir valdžios pareigūnai. Realių reformų įgyvendinti nepavyks, jei valstybė neturės aiškios vizijos ir politikos. Pridurdamas M. Glodas teigia, kad sveikina Vyriausybės bei Švietimo ir mokslo ministerijos sausio pradžioje pristatytą aukštojo mokslo tinklo pertvarkos planą, bet ragina ties tuo nesustoti.

„Puiku, jog valstybė drįso garsiai įvardinti akis badančias problemas. Tikiuosi, jog ir ši iniciatyva sulauks teigiamos valdžios reakcijos. Šie 4 universitetai ketina kelti priėmimo kartelę ir tai labai sveikintinas žingsnis, bet jie patys negali pakeisti aukštojo mokslo finansavimo sistemos. Labai daug kas priklausys nuo to, ar naujoji valdančioji koalicija išdrįs atsisakyti finansavimo, orientuoto į išgyvenimą, ir pereiti prie finansavimo, grįsto rodomais rezultatais. Finansavimo, orientuoto į kokybę ir Lietuvos aukštojo mokslo konkurencingumo didinimą“, – sakė ŽEF Tarybos pirmininkas M. Glodas.