„No Magic Europe“: Inovacijos reikalauja kantrybės ir atlaidumo?

Žiniomis ir kūrybiškumu grįsta valstybė – Lietuvos, o ir kiekvienos valstybės siekiamybė. Tačiau kas mums trukdo tai pasiekti? Žinių ekonomikos įmonės rinkimuose pripažintos pažangiausios aukštųjų technologijų sektoriaus įmonės „No Magic Europe“ direktorė Gitana Aklienė mano, kad nors Lietuvoje ir turime darbščių darbuotojų, tačiau trūksta dėmesio verslui ir aiškių žingsnių iš valstybės.

„No Magic Europe“ direktorė Gitana Aklienė

„No Magic Europe“ direktorė Gitana Aklienė

„Spaudoje fragmentiškai atsiranda vienas kitas straipsnis apie lazerius, startuolius, sėkmingas investicijas gautas iš rizikos kapitalo fondų, tačiau iki šalies veido, kaip žinių valstybės, dar daug trūksta“, − pradeda G. Aklienė. „Trūksta žinutės iš valstybės, kad ji tokia nori tapti, kad ji save mato po 5 metų kaip valstybę, kurioje, pavyzdžiui, 90% visų paslaugų būtų elektroninėje erdvėje. Kartu trūksta ir aiškiai iškomunikuojamos strategijos su aiškiais žingsniais, ką reikia padaryti, kad tai įvyktų. Priemonių, galimybių ir išteklių Lietuva turi, nėra nuoseklaus ir sunkaus darbo, trūksta drąsos.“

Kaip mažos ir turinčios prielaidas didelei dinamikai valstybės, Lietuvos inovacijų lygis žemas ir mums reikia pasistengti jį pakelti. Vienas iš būdų – būti aktyviu ir smalsiu pačiam. G. Aklienė atskleidžia, kad inovacijos kainuoja brangiai – ir laiko, ir pinigų. Tik stabiliai dirbančios organizacijos gali leisti sau iš savų lėšų finansuoti tokią veiklą. Jos nuomone, inovacijos – tai ieškojimas, atradimai, nesėkmės, emocijos dėl to procesas yra nelengvas.

„Mūsų patirtis rodo, kad įmonė, kuri turi ambicijų imtis inovatyvaus projekto, kurti naują produktą ar ieškoti naujų kelių savo verslui, turėtų įkurti inovacijų padalinį, kad ir su vienu ar keliais darbuotojais, pasakyti uždavinį ir palikti juos ieškojimuose, neįtraukiant jų į jau vystomų projektų / produktų veiklą. Tai lyg įmonė įmonėje, vietinė laboratorija. Prie įmonių inovacijų vystymo puikiai galėtų prisidėti ir mokslo įstaigos, per įvairius finansavimo iš ES instrumentus ir ne tik. Mūsų kompanija turi keletą gražių tokio bendradarbiavimo pavyzdžių, kai apjungiant verslą ir mokslą visuomenę pasiekia praktiškai pritaikomas produktas. Bet kalbant apskritai apie inovacijas – jos reikalauja daug kantrybės ir atlaidumo“, − teigia G. Aklienė.

Ji priduria, kad bendradarbiavimas su mokslu yra teigiamai vertinamas ne tik dėl abipusiai naudingų projektų, bet ir dėl reikiamų specialistų užtikrinimo: „Bendradarbiavimas sąlygoja žinių ir inovacijų sklaidą, jų įsitvirtinimą visose visuomenės gyvenimo srityse, o efektyvus inovacijų versle naudojimas skatina ūkio plėtrą ir didina šalies konkurencingumą. Baigusius studijas studentus kviečiame savo karjerą tęsti mūsų įmonėje. Mums svarbu, kad intelektualieji protai pasiliktų Lietuvoje. Tokiu būdu stengiamės užsitikrinti sau specialistus.“

Gitana prisimena, kad įmonės darbuotojams, kurių dėka kuriami bei tobulinami sprendimai, ŽEF apdovanojimas buvo ypatingai svarbus: „Jie labai didžiuojasi tokiu pripažinimu ir įvertinimu toje šalyje, kur ir yra kuriamas produktas.“ Ji pabrėžia, kad įvertinimas iš klientų, iš užsakovų, parodų, konferencijų organizatorių yra visada svarbus, tačiau kai tai įvyksta šalyje kur gimei, augai, dirbi ir augini vaikus – tai stipru.  „Tokie sprendimai  nesubręsta per vieną dieną. Tai didelis darbas, reikalaujantis daugybės žmonių pastangų bei nuolatinės ištikimybės tikrosioms vertybėms, tikėjimo technologiniu progresu. Todėl mūsų specialistams apdovanojimas suteikė įkvėpimo kurti ir dirbti pasirinkta kryptimi.“

„No Magic Europe“ − tai viena iš pasaulyje pirmaujančių kompanijų, kurianti ir diegianti specializuotus  modeliavimo sprendimus, skirtus sudėtinių, kritinių sistemų programinės ir techninės įrangos inžinieriams bei architektams.

 „Žinių ekonomikos įmonės“ apdovanojimus organizuoja asociacija „Žinių ekonomikos forumas“ kartu su partneriais UAB „EKSMA“, UAB MGF „Šviesos konversija“ ir dienraščiu „Verslo žinios“. Apdovanojimų rėmėjai UAB „Ruptela“. Apdovanojimų draugai AB „Amilina“, Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacija.

 

Share with:

FacebookGoogleLinkedInPocket


Tags: , , ,