Skip to content

DI panaudojimo medijose bendrakūros dirbtuvių rezultatai

Kovo 20 d. vyko dirbtinio intelekto naudojimo medijose bendrakūros dirbtuvės, subūrusios žurnalistus/-es, tyrėjus/-as, viešosios politikos analitikus/-es, organizacijų, susijusių su faktų tikrinimo, neapykantos kalbos stebėsenos veiklomis, atstovus/-es bei studentus/-es. 

Šios dirbtuvės – projekto THEMIS 5.0 dalis, kuriuo siekiama išvystyti įrankius ir pagalbines priemones DI kūrėjams, kuriantiems DI priemones žiniasklaidos ir medijų (bei kitose) srityse, siekiant aukšto patikimumo, socialinių-technologinių situacijų bei jų rizikų įvertinimo. 

Nusiteikę pozityviai, tačiau yra kas dar kelia nerimą

Dirbtuvių metu dalyvių atsakymai parodė daugiausiai pozityvų, tačiau sudėtinį požiūrį į dirbtinio intelekto įrankių naudojimą tokioms užduotims kaip turinio kūrimas ar informacijos paieška. Nors daugelis pripažįsta, kad dirbtinis intelektas gali padėti sutaupyti laiko, daug nerimo kelia nežinia dėl atsakomybės už DI daromas klaidas, nepakankamas DI veikimo skaidrumas bei galimas atsakymų šališkumas. 

Susirūpinimą kelia tai, kad dirbtinis intelektas generuoja atsakymus neturėdamas pakankamai duomenų, todėl atsiranda netikslumų ir mažėja pasitikėjimas pačiu naudojamu įrankiu. Siekdami sumažinti riziką, dalyviai sako esą linkę patys kelis kartus patikrinti informaciją ir vertina kolegų indėlį priimant sprendimus. Dalyviai pažymi, kad jų profesinėje aplinkoje ypač svarbus DI naudotojo reputacijos išlaikymas ir pasitikėjimas informacijos tikslumu.

Atsižvelgiant į šiuos DI trūkumus dalyviai pabrėžia žmogaus priežiūros svarbą tikrinant dirbtinio intelekto generuojamą informaciją bei vienbalsiai iš DI tikisi aiškiai nurodytų šaltinių ir etiško informacijos pateikimo.

Kviečiame plačiau susipažinti su rezultatais, kuriuose pažymima, ko dirbtuvių dalyviai tikisi ateityje iš DI įrankių, kad juos galėtų saugiai ir patikimai naudotis savo profesinėje aplinkoje. Dalyvių lūkesčiai suskirstyti į tris kategorijas: teisingumas, tikslumas ir patvarumas, kiekviename iš jų nurodant, ką DI įrankis ar naudotojas turėtų daryti/ turėti. 

Rezultatus perdavėme mūsų partneriams ir jau netrukus jie bus naudojami testuojant DI įrankių panaudojimą medijose.