Skip to content

Kaip paversti mūsų universitetus tvaresniais? European Innovation Race 2022 dalyviai siūlo net kelis atsakymus į šį klausimą!

Praėjusį ketvirtadienį, kovo 3 d., įvyko antrosios European Innovation Race (EIR)! Renginio tikslas – generuoti idėjas, kaip universitetus paversti tvariais, skatinant tokius įgūdžius kaip dizaino mąstymas ir komandinis darbas.

Šis vienos dienos renginys vyko ZOOM platformoje – jame dalyvavo komandos tarptautinių dalyvių ir partnerių. Organizatoriai džiaugiasi, kad šiemet renginyje dalyvavo daug studentų iš Jean Moulin Lyon 3 ir Padovos universitetų. EIR yra kasmetinis renginys, organizuojamas tarptautinio projekto ,,internACTional’’, Bergeno universiteto, universiteto Jean Moulin Lyon 3, Vilniaus universiteto ir asociacijos ,,Žinių ekonomikos forum” (ŽEF) Vilniuje, kaip Erasmus+ strateginės partnerystės dalis.

Renginį vedė ir fasilitavo Erika Mackevičiūtė (ŽEF), o šių metų užduotį pristatė Susan Johnsen (Bergeno universitetas). Vilniaus universiteto atstovė Jevgenija Avedenij supažindino renginio dalyvius su dizaino mąstymo koncepcija. Dizaino mąstymas – tai į žmogų orientuotas požiūris į naujoves, kuris remiasi dizainerio įrankių rinkiniu tam, kad būtų galima integruoti žmonių poreikius, technologijų galimybes ir sėkmės reikalavimus.

Vadovaudamiesi dizaino mąstymo principais, studentai pasiskirstė į 4 grupes tam, kad sukurtų geriausią pristatymą savo novatoriškam ir realistiškam pasiūlymui, kaip ateities universitetus paversti tvaresniais.

Kiekvienos komandos idėjų sėkmė buvo vertinama pagal jų pristatymo įtikinamumą, taip pat pagal tai, kiek realistiška ir naudinga yra jų idėja. Ar idėja – ilgalaikė? Kiek kainuotų jos įrengimas? Ar galima išmatuoti idėjos atneštą naudą? Teisėjai susidūrė su išties nemenku iššūkiu!

Pirmoji komanda pabrėžė faktą, jog universitetai šiuo metu nėra pakankamai savarankiški. Norėdami šią problemą išspręsti, komanda pasiūlė įrengti kinetinių plytelių sistemą, kuri generuotų energiją tiesiog universiteto studentams ir darbuotojams vaikštant ant plytelių, kurios būtų įrengtos po žeme. Tai padėtų universitetui tapti tvaresniu, ir mokytų akademinę bendruomenę apie tvarumo svarbą.

Antroji studentų komanda pasiūlė permąstyti universitetų maitinimo sistemą. Paprasti reguliaraus maisto ruošimo ir išmetimo sistemų pokyčiai buvo pristatyti kaip lengvai pasiekiamas tvarumo skatinimo metodas universitetų miesteliuose. Antrosios komandos pasiūlyme numatyta išankstinio maisto užsakymo sistema, kuri padėtų tiksliai išmatuoti reikalingą maisto kiekį, taip sumažinant galimą maisto švaistymą. Komanda taip pat pasiūlė įrengti kompostavimo sistemą, kuri leistų sudaryti mažesnį maisto atliekų kiekį. Turint omenyje didelį studentų ir darbuotojų, kurie reguliariai valgo universiteto miesteliuose, skaičių, tokia idėja tikrai padėtų universitetui tapti tvaresniu.

Trečioji komanda sutelkė dėmesį į tai, kaip universitetai skirsto stipendijas. Jie lygino stipendijų sistemas Prancūzijoje ir Italijoje, atkreipdami dėmesį į per didelės pagalbos užsienio studentams problemą, dėl ko kenčia vietiniai studentai, kuriems taip pat gali kilti finansinių sunkumų. Grupė iškėlė idėją pakeisti kriterijus stipendijos prieinamumui vietiniams studentams, taip padedant didesniam vietinių, finansinių sunkumų turinčių potencialių studentų, skaičiui įgyti trokštamą aukštąjį mokslą.

Ketvirtoji komanda iškėlė tą pačią idėją kaip ir pirmoji. Pakartodami pirmosios komandos pasiūlymą, jie akcentavo savarankiško universiteto svarbą, naudojant plytelių generuojamą energiją universiteto pastatams ir jų įrangai aprūpinti elektra. Šią idėją komanda pasiūlė dėl santykinai mažų įrengimo išlaidų, taip pat dėl to, kad tokia sistema jau įdiegta ir sėkmingai veikia Hitrou tarptautiniame oro uoste, esančiame Jungtinėje Karalystėje.

Po sudėtingų svarstymų teisėjai pergalę skyrė ketvirtajai komandai, pripažindama jų pristatymo kokybę, kuriame buvo išnagrinėtos svarbios detalės, susijusios su pasiūlymo sąnaudų ir sėkmės rodiklio apskaičiavimu.

Renginio pabaigoje buvo surinkti dalyvių atsiliepimai, siekiant patobulinti šį renginį, tikintis kitais metais pritraukti dar daugiau įkvėptų ir motyvuotų studentų.