Klaipėdoje surengta „TEAM STEAM“ stovykla – mokslo, verslo ir vietos bendruomenės sinergijos pavyzdys, kviečiantis regionų moksleives drąsiau žengti į STEAM pasaulį.
Šiuolaikinio pasaulio iššūkiai – klimato kaita, technologinė transformacija, pramonės skaitmenizacija – diktuoja vis didesnį poreikį inovatyviems sprendimams. Visame pasaulyje augant specialistų trūkumui STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos) srityse, vis svarbiau skatinti platesnį moterų įsitraukimą į šias sritis. Tai ypač aktualu Lietuvos regionuose, tokiuose kaip Klaipėda, kurių ekonominė tapatybė reikšmingai grindžiama technologijomis ir inžinerija.
Šių metų pavasarį pirmą kartą Klaipėdoje įgyvendinta „Žinių ekonomikos forumo“ kartu su Britų Taryba organizuota keturių dienų stovykla „TEAM STEAM“, skirta 8–10 klasių moksleivėms, tapo atsaku į šį iššūkį. Stovyklos tikslas – ne tik skatinti merginų susidomėjimą STEAM sritimis, bet ir skatinti drąsiai svarstyti savo karjeros galimybes inžinerijoje, technologijose ar jūrinėse profesijose, kurios ilgą laiką vyravo kaip „vyriškos“.
„Klaipėdoje subūrėme ne tik merginas, bet ir nemažą dalį vietinės STEAM ekosistemos: universitetus, verslus, STEAM atviros prieigos centrą, nevyriausybines organizacijas, lokalias švietimo iniciatyvas. Stovyklos patirčiai įtraukiame daug partnerių organizacijų, kurios turi progą atrasti vienos kitas, kolektyviai veikti drauge. Bet svarbiausia – ši iniciatyva dalyvavusioms moksleivėms leido ne tik įgyti žinių, bet palaikančioje aplinkoje patikėti savo gebėjimais ir nebijoti klysti. Tai – labai svarbi sąlyga sėkmei ateities tyrinėjimuose“, – stovyklos poveikį apibendrina „Žinių ekonomikos forumo“ direktorė Neda Žutautaitė.
Pramonės miestas ieško talentų
Klaipėdos regiono ekonomikos stuburas – jūrinė ir inžinerinė pramonė. Didėjant automatizacijai, vystantis žaliosioms technologijoms ir skaitmeninei infrastruktūrai, keičiasi ir kvalifikacijų poreikiai, kuriems atliepti būtina išnaudoti visą turimą specialistų(-čių) potencialą.
„Inžinerinės pramonės sektoriuje diegiamos modernios technologijos suteikia daugiau prasmės žmogaus darbui, atveria naujų galimybių. Mūsų įmonių grupėje dirba per 100 skirtingų profesijų atstovų, ir kasmet save čia atranda vis daugiau moterų – savo srities profesionalių, kūrėjų, lyderių, darbo rezultatais ir netradiciniu požiūriu prisidedančių prie pažangos kūrimo. Skiriame didelį dėmesį inžinerinių specialybių populiarinimui tarp jaunimo, palaikome tokias iniciatyvas ir prisidedame prie jų. Nuoširdžiai džiaugiamės, kad Žinių ekonomikos forumo „TEAM STEAM“ stovykla pasiekė Klaipėdą, o mes galėjome priimti jos dalyves, būsimas mokslininkes, inžinieres ar inovacijų kūrėjas“, – tvirtino Vakarų laivų gamyklos įmonių grupės personalo direktorė Ala Minkevičienė.
Ši tendencija ryški ir akademiniame pasaulyje . Klaipėdos universitetas nuo pat jo įkūrimo specializuojasi jūros moksluose bei technologijose, o kaip Europos universiteto EU-CONEXUS narys jau šešerius metus plečia studijų programų pasiūlą, orientuotą į laivybos, uostų ir uostamiesčių tvarią plėtrą, jūros ekologiją ir biotechnologiją, bei ieško būdų, kaip sudominti mokines dar mokyklos suole.
„Daugelis mano, kad inžinerija – sausas, techninis mokslas. Bet iš tikrųjų tai – kūryba, gebėjimas matyti plačiau, jungti skirtingas disciplinas. Mes norime padėti jaunuolėms pamatyti, kad čia slypi galimybė realizuoti save kaip kūrėją, sprendžiant pasauliui svarbias problemas“, – sako Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslų fakulteto Jūrų inžinerijos katedros vedėja dr. Rima Mickevičienė.
Klaipėdos STEAM ekosistemos potencialas
Viena svarbiausių sėkmingo STEAM ugdymo plėtojimo dedamųjų – bendradarbiavimas tarp mokslo, verslo ir švietimo. Klaipėdos metodinis STEAM centras tampa šiuolaikine jungtimi tarp šių sričių.
„Stokojame ne talentų, o ryšio tarp jų ir galimybių. Todėl mūsų tikslas – sukurti aplinką, kurioje jaunuoliai galėtų eksperimentuoti, tyrinėti, kurti, klysti ir vėl bandyti, nejausdami spaudimo ar stereotipinių nuostatų. Tai ypač svarbu mergaitėms, kurios dažnai susiduria su socialiniais barjerais dar prieš pasirenkant studijas“, – sako KU metodinio STEAM centro vadovė prof. dr. Aelita Bredelytė.
Jūrinio sektoriaus atstovai pritaria – būtina ugdyti naują, lyčių požiūriu įvairesnę profesionalų kartą. VILNIUS TECH Lietuvos jūreivystės akademijos atstovė pabrėžia, kad jūrinės ir inžinerinės profesijos – tai ateities kelias ne tik regionui, bet ir visai šaliai.
„Mums reikia profesionalų, gebančių mąstyti sistemiškai, veikti tarptautinėje aplinkoje ir kartu išlaikyti ryšį su vietos identitetu. Įvairesnė lyčių sudėtis jūreivystės ir inžineriniame sektoriuose padeda praplėsti požiūrį, atneša naujų kompetencijų ir prisideda prie tvaresnės, atviresnės industrijos kultūros formavimo“, – sako Rima Mickienė, VILNIUS TECH Lietuvos jūreivystės akademijos Studijų, alumnų ir partnerystės prodekanė.
Svarbu pirmosios patirtys
Stovyklos organizatoriai pabrėžia – įkvepiančios mentorės, saugi aplinka, praktinė veikla ir komandinis darbas sukuria sąlygas, kuriose jaunuolės ne tik sužino, bet ir patiki savo potencialu.
„Ši stovykla yra ypatinga tuo, kad čia susirenka skirtingos merginos – kiekviena atsineša unikalias patirtis, interesus ir svajones. Būtent ši įvairovė kuria neįkainojamą bendrystę, kurioje jaunuolės gali mokytis viena iš kitos, dalintis idėjomis ir bei kartu atrasti STEAM pasaulį. Be to, galimybė susipažinti ir pasisemti įkvėpimo iš jau savo kelią STEAM srityse radusių profesionalų – mokslininkų, inžinierių ir kūrėjų merginoms suteikia ne tik žinių, bet ir pasitikėjimo savimi bei drąsos svajoti ir siekti karjeros srityje, kuri ilgą laiką buvo laikoma „vyriška“. Tikime, kad stovyklos patirtys ir bendrystė paskatins merginas drąsiai žengti į ateitį, kurioje galės laisvai siekti karjeros STEAM srityje bei nebus ribojamos pasenusių nuostatų ir stereotipų“, – sako Ona Marija Vyšniauskė, Britų Tarybos Lietuvoje direktorė.
